dtHome = Sønderjysk Familielandbrug
dtRootHome = Foreninger

dtRoot = LRS
  •  
   
Lokale foreninger og udvalg

Haderslev Østeramt Familielandbrug

Navn Adresse Telefon Mobil E-mail
Preben Hansen Gl. Skovbyvej 2, Skovby, 6500 Vojens 74 54 55 36 20 53 19 83 ppreben@bbsyd.dk

 

Havebrugsudvalget

Regionskontor Adresse Telefon Mobil E-mail
Sønderjysk Familielandbrug Guldagervej 2, 6240 Løgumkloster  73 74 20 20    

 

Rejseudvalget

Navn Adresse Telefon Mobil E-mail
Knud Strøm, Formand Ø. Løgumvej 63, Genner, 6230 Rødekro 74 69 87 41 21 27 99 96 alice.stroem@mail.dk 
Erik Snitkjær, Haderslev Øst Brunbjerg 94, 6100 Haderslev 74 57 11 86    
Bent Schrøder, Tønder Løgumklostervej 5, 6360 Tinglev 74 64 44 85    
Niels Iwang, Sønderborg Smøl 24, 6310 Broager 74 44 06 45 61 37 82 25 iwang@jubii.dk
Evald Nielsen, Tinglev Nørreagervej 54, 6260 Tinglev 74 64 64 54    
Kynde Jochimsen, Sekretær Nørregade 2, Varnæs, 6200 Aabenraa  74 68 02 42 30 28 38 44  

 

Seniorklubben 

Navn Adresse Telefon Mobil E-mail
Karin og Kynde Jochimsen, Formænd Nørregade 2, Varnæs, 6200 Aabenraa 74 68 02 42 30 28 38 44  
Hans Chr. Jørgensen og Birta Reus, Næstformænd Tingvadvej 4, Bæk, 6500 Vojens 74 87 11 17 30 28 38 44  
Elna Wolf og Jørgen Bossen Langager 14 Hellevad, 6230 Rødekro 24 29 06 52    

  

Kommunenetværk 

Navn Adresse Telefon Mobil E-mail
Henry Aagaard, Tønder Kommune Bålsted Mosevej 6, 6535 Branderup J. 74 83 53 09 40 13 83 84  
Antoni Stenger, Vejen Kommune Ribevej 99, 6510 Gram 74 84 54 02  24 22 29 60 fam.stenger@bbsyd.dk
Preben Hansen, Haderslev Kommune Gl. Skovbyvej 2, 6500 Vojens 74 54 55 36 23 44 80 23 ppreben@bbsyd.dk
Christian Jensen, Aabenraa Kommune Hovslundvej 34, 6230 Rødekro 74 66 45 57 60 92 43 76 hovs34@bbsyd.dk
Niels Iwang, Sønderborg Kommune Smøl 24, 6310 Broager 74 44 06 45 61 37 82 25  iwang@jubii.dk

 

Dansk Familielandbrugs bestyrelse

Navn Adresse Telefon Mobil E-mail
Antoni Stenger, Vejen Kommune Ribevej 99, 6510 Gram 74 84 54 02  24 22 29 60 fam.stenger@bbsyd.dk
Niels Iwang, Sønderborg Kommune Smøl 24, 6310 Broager 74 44 06 45 61 37 82 25  iwang@jubii.dk

 

Dansk Familielandbrugs udvalg og repræsentantskaber

Navn Adresse Telefon Mobil E-mail
Egon Schmidt, Kvægbrug Tøndervej 15, Roost, 6520 Toftlund 74 83 45 19 20 28 75 10 egonschmidt@mail.dk
Antoni Stenger, Planteavl Ribevej 99, 6510 Gram 74 84 54 02 24 22 29 60 fam.stenger@bbsyd.dk
Henning Schrøder, Fjerkræ Gravlundmark 1, 6240 Løgumkloster 74 74 49 24    
Hans Chr. Hansen, Økologi Havervad 5, 6780 Skærbæk 74 75 36 20 41 17 15 85 henrietteguld@mail.dk
Mandus Andresen V. Lindetvej 4, 6510 Gram 74 82 06 03 51 74 27 90 andresenmandus@gmail.com

 

Det rådgivende udvalg for Tøndermarsken

Navn Adresse Telefon Mobil E-mail
Hans Chr. Hansen Havervad 5, 6780 Skærbæk 74 75 36 20 41 17 15 85 henrietteguld@mail.dk

 

Åbent Landbrug

Navn Adresse Telefon Mobil E-mail
Helge Petersen Billundvej 3, 6500 Vojens 73 20 26 42 23 34 63 24  

 

Bygnings- og Maskinkontoret

Navn Adresse Telefon Mobil E-mail
Knud Strøm Ø. Løgumvej 63, Genner, 6230 Rødekro 74 69 87 41 21 27 99 96  
Niels Iwang Smøl 24, 6310 Broager 74 44 06 45 61 37 82 25  

 

Jordbrugskommissionen

Navn Adresse Telefon Mobil E-mail
Benedikte Holm, Formand H.P. Hansensgade 42, 6200 Aabenraa 72 56 79 00    
Hans Pedersen Schmidt, Viceformand for Landboforeningerne Vestergade 55, Arnum, 6510 Gram 74 82 63 21    
Sven-Aage Steenholdt, Viceformand for Familielandbruget Farrisvej 50, 6580 Vamdrup 74 55 12 27 40 63 12 28  
Henrik Bertelsen, Suppleant for Familielandbruget Stavnsbjervej 19, 6600 Vejen 75 36 46 35 40 37 46 35  

 

Landboungdom Sønderjylland Nord

Navn Adresse Telefon Mobil E-mail
Arne Bucholdt, Formand Tornumvej 1, 6630 Rødding 40 13 84 01    
Egon Schmidt Tøndervej 15, Roost, 6520 Toftlund 74 83 45 19 20 28 75 10  
Jørgen Thomsen Gramvej 9, 6520 Toftlund 74 83 24 96    

 

Praktikpladsudvalget

Navn Adresse Telefon Mobil E-mail
Antoni Stenger Ribevej 99, 6510 Gram 74 84 54 02  24 22 29 60 fam.stenger@bbsyd.dk

 

TV Syd-repræsentantskabet

Navn Adresse Telefon Mobil E-mail
Preben Hansen Gl. Skovbyvej 2, 6500 Vojens 74 54 55 36 23 44 80 23  ppreben@bbsyd.dk

 

Det Sønderjyske Fællesdyrskue

Navn Adresse Telefon Mobil E-mail
Antoni Stenger Ribevej 99, 6510 Gram 74 84 54 02  24 22 29 60 fam.stenger@bbsyd.dk

 

Hjemstavnsgården i Hygum

Navn Adresse Telefon Mobil E-mail
Svend Eilrich Tangevej 32, 6760 Ribe 75 42 20 75 21 76 14 32  

 

Brandkassefonden Sydvest

Navn Adresse Telefon Mobil E-mail
Svend Eilrich Tangevej 32, 6760 Ribe 75 42 20 75 21 76 14 32  

 

LOK kursusplanlægning

Navn Adresse Telefon Mobil E-mail
Antoni Stenger Ribevej 99, 6510 Gram 74 84 54 02  24 22 29 60 fam.stenger@bbsyd.dk

 

Regionsudvalget for læplantning og læplantningsudvalget

 

Navn Adresse Telefon Mobil E-mail
Kaj Leonhard Krusåvej 15, 6240 Løgumkloster 74 74 38 08 23 93 76 98  

 

Hesteforsikringen Sønderjysk Familielandbrug

Navn Adresse Telefon Mobil E-mail
Anders Schmidt, Formand Nørremark 6, 6240 Løgumkloster 74 74 56 30